Kirjoittaja |
Viesti |
Abdullah Rintala
Liittynyt: 05 Kes 2010 Viestejä: 479
|
|
USA: Poika lahjoitti säästönsä vandalisoidulle moskeijalle |
|
***
Poika lahjoitti säästönsä moskeijalle - Sai vastalahjaksi iPadin
Kun teksasilainen seitsemänvuotias poika Jack Swanson kuuli osavaltionsa Pflugervillen Islamilaisen keskuksen joutuneen vandalismin kohteeksi, päätti hän lahjoittaa kaiken säästämänsä 20 dollaria moskeijalle.
Poika oli säästänyt rahaa ostaakseen itselleen iPadin.
Moskeijan johtokunnan jäsen Faisal Na'iim kertoi moskeijan jäsenten olleen ilahtuneita pienen pojan avokätisyydestä ja antaneen toivoa.
"Jackin 20 dollaria on meille yhtä arvokkaita kuin kaksikymmentä miljoonaa dollaria, sillä ajatus on tärkein...Tämä antaa minulle toivoa, sillä kyse ei ole yksi vastaan toinen. Lapsemme kasvavat yhdessä...Jos meillä on enemmän tällaisia lapsia, niin suhtaudun toiveikkaasti tulevaisuuteen."
Tarina ei pääty tähän:
Kun paikallinen muslimiyhteisö sai tietää Jackin avokätisyydestä, he päättivät yllättää hänet vastalahjalla.
Poika sai lahjaksi Apple iPadin, jota varten oli säästänyt ja viestin, jossa sanottiin:
"Parahin Jack,
Olet säästänyt 20 dollaria säästöporsaassasi Apple iPadia varten. Mutta paikallisen Islamilaisen moskeijan tultua vandalisoiduksi, lahjoiti 20 dollariasi tälle paikalliselle Teksasin moskeijalle sen sijasta.
Hämmästyttävän avokätisyytesi ja lempeän sydämesi johdosta...Nauti vilpittömin kiitoksin tästä Apple iPadista.
Terveisin,
Amerikkalainen muslimiyhteisö :)
"Usko ihmiskuntaan palautunut" -Alkuperäisen artikkelin kirjoittanut Rafiq ibn Jubair.
http://ilmfeed.com/boy-donates-savings-to-mosque-muslim-community-responds-with-a-surprise/
***
|
|
Kes Mar 25, 2015 6:29 pm |
|
 |
|
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä tässä foorumissa Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa Et voi muokata viestejäsi tässä foorumissa Et voi poistaa viestejäsi tässä foorumissa Et voi äänestää tässä foorumissa
|
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group Design by TMCrea
|
|