Kirjoittaja |
Viesti |
Amaya
Liittynyt: 13 Lok 2011 Viestejä: 5
|
|
Millä parantaa ruokahalua |
|
salamu alaykom rahmatullah wa barakatuh
oisko kenelläkään vinkkiä millä vois parantaa ruokahalua? (ei mitään sitruunaruohoa,sitruunamelissaa, eikä sarviapilaa=allergia)..
On taas toi migreenin rutale aiheuttanut sen että ei ruoka enää maistu tai ylipäänsä mikään syöminen. Eilenkin tais mennä hurjat 4-6viipaletta leipää ..
Heti kun yrittää ruokaa syödä vaikkakin riisipuuroa niin 4lusikallisen jälkeen tökkää että meinaa tulla ylös. Oikeesti tosi kurja fiilis :(
Mulla on siis se migreeni ollut yber mega pahana aiemmin(oireet hemiplegisen migreenin ja hortonin neuralgian risteytys) ja pitkään se oli tauolla mutta nyt se mokoma on alkanut muistutella itsestään auraoireineen (kasvojen ja toispuoleinen raajojen puutuminen ja velttous, puheen takeltelu , kaksoiskuvat jne)..
Ja taas jälleen kerran se on tehnyt ton et sapuska ei oikein maistu ja sehän ei oikeen verensokerien mahdollisen diabeteksen kannalta ole yhtään hyvä ettei syö..
Eli oisko kellään jotain luonnonmukaista tai osittain luonnonmukaista keinoa että milla sais ruokahalua parannettua? (heinäsukuiset kasvit out of question)
Aika kurjaa ja varsinkin kun poika seuraa äitiä niin pitäis yrittää olla esimerkkinä ettei jätä ruokaa lautaselle..
was Amaya
|
|
Tii Jou 20, 2011 7:48 am |
|
 |
Imaan
Liittynyt: 11 Syy 2011 Viestejä: 17
|
|
|
|
As salam alaikum wa rahmatullaahi wa barakatuhu,
toivottavasti vointi on jo parempi ja kadonnut ruokahalu löytynyt jälleen, in sha Allaah.
Yrteistä ja kasveista en oikeastaan mitään tiedä mutta muistan lukeneeni sellaista että salvia auttais ruokahalun parantamiseen. Sitä en tiedä onko salvia sitten myös allergisoiva (???), olen vaan joskus käyttänyt sitä papukeitossa tuomassa makua. Sitäkin kannattaa miettiä pitämällä vaikka ruokapäiväkirjaa, että miten päivän ateriat tulee koottua, jos syö paljon leipää jää helposti taas oikea ruoka syömättä tai jos napostelee jotain pientä pitkin päivää ei myöskään nälkä tule.
Ulkoilu tietenkin myös lisää ruokahalua ja samalla saa hyötyliikuntaa.
|
|
Lau Maa 17, 2012 11:09 pm |
|
 |
|
|
Et voi kirjoittaa uusia viestejä tässä foorumissa Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa Et voi muokata viestejäsi tässä foorumissa Et voi poistaa viestejäsi tässä foorumissa Et voi äänestää tässä foorumissa
|
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group Design by TMCrea
|
|